Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.

Z domova


Vzpomínka na Václava Havla filmem


K 10. výročí úmrtí exprezidenta Václava Havla můžeme vidět na České televizi premiéru loňského filmu Havel od Slávka Horáka. Odchovanec režiséra Karla Smyczka, pedagoga na FAMU. Horák je za tento film kritizován pro Havlovu karikaturu, v níž vykreslil prvního českého prezidenta jako váhavého slabocha. S tím ale nesouhlasím!
Film Havel, uvedený poprvé v loňském roce, je průměrně zajímavý. Dobrá režie. Výborný výkon představitele Havla, pana V. Dvořáka. Na druhé straně mě zklamala herečka Aňa Geislerová, představitelka Olgy Havlové. Je to, myslím tím, že tato herečka je poměrně hodně okoukaná a pomalu ztrácí glanc. Ergo, proč roli nedostala Dagmar Havlová? To nikdo dosud nezdůvodnil. Prý by to nebylo vhodné. Václav Havel byl především demokrat a zastánce lidských práv, i když v případě Jugoslávie se tomu dost zpronevěřil. Zanedbal ovšem vizi, co bude s českým národem, zda naši zemi příklon k Západu prospěje, či nikoliv. Mám na mysli divokou privatizaci, podporovanou Václavem Klausem, která naprosto selhala a Česko přišlo o majetky továren i rodinné stříbro. To film vůbec neřešil a smutnou kapitolu ve svých dějinách přeskočil. Přitom Havel, některými jeho kamarády přezdíván Vašek flaška, nebyl žádný slaboch, nikomu nepodlézal, přežil kriminál... Tahle fakta v Horákově filmu zazněla jen povrchně. Scházelo více emocí a ukázka motivace, která by odhalila, v čem vlastně bylo kouzlo osobnosti Václava Havla, tak uctívaného stále ve světě. Škoda! Zcdroj: Film Havel na ČT Foto titl.: csfd.cz

O nás Kvido

K
Redaktor, kameraman, programátor. Do roku 1992 v Československé a České televizi. 1993 Moravskoslezský den (Deník), 1999 vydavatel periodika direct mail, první v ČR pro podnikatelé. Nyní senior, aktivní na portálu nekecamweb.cz.
Kvido prosinec 19 2021 542 přečtení

5 komentářů

Zanechat komentář

G
 • A
  Milan9000
  Film jsem viděl v televizním vysílání, byl to pokus, který nevyznel. V. Havel je výjimečná postava, kterou si mecenasi změny nas dobře vybrali. Můj nejstarší bratr byl stejný ročník a od komunistů dostával hodně políčku. Musel odejít z gymnasia, dostal se na stavební prumyslovku, umístěnku do Prahy. Vojna u černých tedyPTP, stavěl letiště ve Sliaci. Bratr si Havla vážil, že to nátřel komunistům, já si vážím bratra. Ano ročník 1936 je vyjimecny. To ostatní je už složitý vývoj, který pokračuje, nemáme na něj zásadní vliv. V Havlovi bylo mnoho rozporů, ale přehodil vyhybku, my se musíme snažit, aby to nebyla cesta na kusou kolej.
  Odpovědět - prosinec 20 2021 18:35:19
  • K
   Kvido
   Děkuji za tento názor. Mám podobný. Líbí se mě popis Havla "přehodil výhybku". To bylo to velmi plusové na osobě občana a prezidenta Havla. Některé rozpory v jednání a činech? A kdo je nemá, že? Ano, my bychom měli usilovat, aby se na klady V.H. nezapomnělo.
   Odpovědět - prosinec 20 2021 21:21:43
   • A
    fred
    twl , v Heřmanicích museli "bonzáka" uklidit do knihovny nebo by ho muklové zabili
    Odpovědět - prosinec 21 2021 05:56:43
    • A
     byl to nejhorší prezident.
     byl to nejhorší prezident.
     Odpovědět - prosinec 21 2021 06:19:04
     • K
      Kvido
      Njn. Třeba jeho skvrna, co mu dějiny nezapomenou:
      V té jugoslávské válce se postavil na stranu muslimských Albánců a nechal bombardovat naše bratry Slovany, křesťany v Srbsku. Nazval to dokonce „humanitárním bombardováním“
      Odpovědět - prosinec 22 2021 20:43:27

      Zobrazit