Blog

Policejní zásah v Uherském hradišti, viníkem je občan?

K
Kisela Přidáno před 1 měsícem
Policejní zásah v Uherském hradišti, viníkem je občan?
Také v Česku máme pandemii koronaviru, která trvá už přes rok. Důsledkem jsou obavy lidí o své zdraví a všeobecná nervozita. Zapomíná se přitom na zdravý rozum a vzájemnou ohleduplnost.
Vyplývá to, myslím, z případu nenasazeného respirátoru muže v Uherském Hradišti. Tento občan si vyšel do města, aniž by při tom respektoval nařízení vlády o nošení roušek a respirátorů. To přikazuje lidem nosit respirátory i na veřejnosti v městské zástavbě.
K čemu tedy v Uherském Hradišti došlo?
1/ Podle verze městské policie, případně pana starosty, si muž odmítal nasadit roušku a legitimovat se, byl agresivní a chtěl opustit místo zákroku.
2/ Muž rozhodně spáchal přestupek, jelikož neměl v zastavěném území obce respirátor.
3/ Podle dotyčného muže šel z obchodu ke svému zaparkovanému autu. Na této asi třiceti metrové cesty byl zastaven hlídkou městské policie. Policistům sdělil, že je pouze na cestě k automobilu a chce se nadýchat čerstvého vzduchu.
4/ Na výzvy policistů, aby si nasadil respirátor a následně předložil doklady, muž reagoval podrážděně. Dítě (syna muže) hlídala prodavačka z přilehlého obchodu a následně, když přijela další hlídka, ho přivedla záhy za mužem, tedy jeho otcem, na služebnu policie.
5/ Advokát muže v rozhovoru pro iROZHLAS.cz řekl, že postup strážníků byl „v hrubém rozporu se zákonem o obecní policii a dalšími právními předpisy“. Připouští ale, že jeho klient mohl spáchat přestupek, když neměl respirátor nebo roušku.
6/ Na sociálních sítích čelil muž, který spáchal přestupek, velice negativním komentářům a zprávám, de facto až výhrůžkám. Z tohoto důvodu, na základě doporučení advokáta byly ze Sítě příspěvky odstraněny.
Také podle mého názoru by k tomuto případu vůbec nedošlo, pokud by muž respektoval zákon a choval se slušně. Měl jít dítěti příkladem a respirátor si nasadit. To neudělal, proto je také kritizován. Zákrok policie musel přijít, a jak to v obdobných případech bývá, atakovaná osoba se vždy domnívá, že zákrok byl nepřiměřený. Proto, myslím, policii nelze nic v tomto konkrétním případě nic vytýkat. Roušky a respirátory musíme nosit, muž v inkriminovaném případě se dopustil přestupku a je viníkem celého případu!
Autorka: Ludmila Kiselá
Kisela březen 13 2021 428 1 komentář

1 komentář

Zanechat komentář

H
  • K
    Kvido
    Také se domnívám, že policisté nepochybili.
    Odpovědět - březen 15 2021 21:15:13