Blog: Silné tornádo a velká solidarita - Nekecamweb.cz

Blog

Silné tornádo a velká solidarita

K
Kvido Přidáno před 28 dny
Silné tornádo a velká solidarita
Tornádo, nejsilnější v historii České republiky (ČR), zasáhlo 24. června 2021 (zhruba v 19 hod.) 7 obcí na Hodonínsku a Břeclavsku. Obrovské neštěstí pro tamní vesnice vyvolalo dosud nebývalou solidaritu veřejnosti i překvapivou rychlou reakci nejen záchranných a policejních složek, ale i finanční podporu české vlády. Za postižené děkujeme!!!
Přírodní katastrofa si, bohužel, vyžádala pět obětí. Statici zjistili, že v obcích Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice jsou poškozeny stovky domů. Přibližně šedesát objektů (většinou rodinných domků) bude nutné zbourat.
Na místo se dostavila z politiků jako první minystryně Maláčová, slíbila postiženým lidem okamžitou finanční pomoc do výše 15-ti násobku mininální mzdy (asi 58 tisíc korun) na každý poškozený objekt. Peníze začaly lidem vyplácet Úřady práce již následující den - v sobotu 26. června 2021. Kromě toho vláda v pátek 25. června 2021 schválila pro každý poškozený domek tornádem finanční podporu v hodnotě 5 miliónů korun, z toho část ve výši úvěru.
Do postižených obcí proudily již od čtvrtku 24. června síly pomoci Integrovaného záchranného systému ČR, hasiči (1000 příslušníků), policie (500 příslušníků) a také armády. Pomoc nabízely zpočátku desátky dobrovolníků..., zpočátku museli počkat, než byl zjištěn rozsah a místa nebezpečných škod a rovněž neblokovali provoz na komunikacích a vybudovaných odstavných parkovištích.
Nastala skutečně velká lidská pomoc postiženým, což je obdivuhodné a v ČR v takovém rozsahu nevídané. Pomohly rovněž záchranné složky z Polska a Maďarska.
Jiří Kouřil, známý lovec bouřek, jehož aktivity sleduje na sociálních sítích 18 tisíc lidí, řekl novinářům, že se diví proč výstrahu před tornádem nevydal Český hydrometeorologický ústav.
Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/galerie-a-videa/u-oka-tornada-i-desive-nasledky-videa-niciveho-tornada-oblet/r~4c9ebff0d59711ebb91a0cc47ab5f122/
Video: https://nekecamweb.cz/videos/9/Tornado-2462021-cR-Hodonin

Podobné video:


Pomoc:
Nabídku pomoci obcím zasaženým tornádem volejte 800 129 921. Fungovat bude nonstop i o nadcházejícím víkendu:
https://t.co/1F6Hb6eCZX

Pomoc firem:
Na pomoc přispěchaly i významné české firmy.
1/ Například největší firemní nadace ČEZ v České republice mimořádným hlasováním správní rady schválila uvolnění až deseti milionů korun na pomoc postiženým obcím.
2/ Věcnými dary se do úsilí pomoci v oblastech Moravy zasažených tornádem zapojily i lékárny Dr.Max. V první fázi do nich zaslaly hlavně zdravotnické prostředky a ochranné pomůcky pro dobrovolníky, které na místo vysílá Diakonie Českobratrské církve evangelické [ČCE]. Jde například o respirátory, dezinfekční prostředky, náplasti, obvazy a rukavice.
3/ Firmou ze zdravotnictví, která se rozhodla pomoci je skupina EUC. Ta podpoří finanční sbírku na pomoc vesnicím zasaženým bouřemi částkou 100 000 korun. Zároveň je ve spojení s krizovým štábem Jihomoravského kraje a nabízí i zdravotnickou pomoc.
4/ Druhý nejbohatší Čech Karel Komárek oznámil, že na pomoc tornádem postiženého regionu pošle minimálně 150 milionů korun. Budou zdrojované z jeho rodinné nadace a ze společnosti Sazka přibližně dvě ku jedné. Peníze mají mířit nejen za jeho zaměstnanci, ale pro všechny potřebné.
5/ Château Valtice, pořádá o vikendu Valtické vinné trhy. Peníze, které se na této akci vyberou během dražby archivních vín, pošle majitel David Šťastný obyvatelům nejvíce zasažených obcí na Břeclavsku a Hodonínsku.
6/ Hnutí SPOLU - ODS, KDU-ČSL a TOP 09 odeslalo 25.06.2021 částku 1,5 milionu korun na bezprostřední pomoc nejvíce postiženým lidem na Hodonínsku a Břeclavsku.
7/ SPD předala hasičům dar pro postižené tornádem:

8/ Ministr zemědělství Toman (ČSSD) sděluje: Sto milionů korun z rozpočtu na pozemkové úpravy uvolnil Státní pozemkový úřad (SPÚ) na rychlou pomoc lidem a obcím poničeným včerejší bouří s tornádem na jižní Moravě. Lidem pomohou také Lesy České republiky (LČR), které každému majiteli zničeného domu poskytnou 50 kubíků kulatiny nebo finanční dar 100 tisíc korun. Každé postižené domácnosti poskytnou i 20 kubíků palivového dříví. Rychle pomoci je připravené také Povodí Moravy, které nasadí těžkou techniku na odstraňování škod. Ministerstvo zemědělství (MZe) finančně podpoří obnovu poničených vodovodů, kanalizací a souvisejících objektů.

Foto titl.: severe-weather.eu
Připravil: Vícha Květoslav (Kvido)
Kvido červen 25 2021 438 2 komentáře

2 komentáře

Zanechat komentář

H
 • P
  Pexa 2
  Ráno 25. června 2021 ukázalo katastrofu ničivého tornáda na Jižní Moravě:
  Odpovědět - červen 26 2021 21:26:19
 • P
  Pexa 2
  Nejsilnější tornádo v historii Česka - Tornádo Jižní Morava 24.6.2021 - Lužice, Hodonín, Mikulčice, Břeclav, Moravská Nová Ves, Hrušky - Video dron. Obrovské miliardové škody odhadují statici v postižených regionech na 10 miliard.
  Odpovědět - červen 26 2021 21:36:01