Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.

Novinky

Instalace Ubuntu-MATE; skvělý Linux

Ubuntu MATE je linuxová distribuce, která navázala na osvědčený systému Ubuntu 10.10 desktopového prostředí GNOME řady 2. Nyní má již vysoce modernizovanou verzi 20.04.

Osobně se mně líbí, že tento operační systém (OS) používá vlastní, velmi moderní , navigačně přehledný systém a přitažlivé grafické prostředí MATE Desktop 1.24. Proto označení Ubuntu MATE.
Z historie je zajímavé, že druhé vydání byla až verze Ubuntu MATE 14.04, jelikož byla založena na Ubuntu 14.04, která měla víceletou podporu, podobně jako ji mají jiné deriváty Ubuntu. Další verzí bylo Ubuntu Mate 15.04, která se stala první verzí se statusem oficiální odnože Ubuntu. Následně došlo k vydání verze 16.04, první standardně vydanou LTS verzí.
Každých šest měsíců je nyní uveřejněná nová verze Ubuntu MATE, která a má svoje kódové jméno a číslo. Číslo verze je založené na měsíci jejího uveřejnění, takže například 14.10 reprezentuje říjen 2014. Jedná se o tzv. standard Y.MM.
Vydání 20.04.1 LTS (Focal Fossa) 64-bit, který byl zpřístupněn 23. dubna 2020 překvapil např. používáním aktualizátoru firmwaru, který je frontendem GTK pro fwupd. Ovladače můžete snadno spravovat pomocí aktualizátoru.
Toto vydání 20.04 rovněž nahrazuje známý poštovní klient Thunderbird e-mailovým klientem Evolution. Zatímco Thunderbird je velmi oblíbený e-mailový klient pro stolní počítače, Evolution se lépe integruje s desktopem MATE a je užitečnější.

INSTALACE Ubuntu MATE 20.04.1 LTS (Focal Fossa) 64-bit standardní
1/ Nejprve si musíte stáhnou ve vašem stávající OS (např. Ubuntu) tzv. obraz ISO celé nadcházející instalace, nejlépe zde:
http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-mate/releases/20.04/release/ubuntu-mate-20.04.1-desktop-amd64.iso
2/ Nyní musíte stažené ISO vypálit na CD/DVD, např. do adresáře "Stažené", opět ve vašem stávajícím OS.
3/ Před vypálením CD/DVD je doporučené, abyste si ověřili, že jste ISO soubor stáhli z Internetu v pořádku. To se dělá pomocí MD5 kontrolního součtu, čtěte Kontrola MD5.
4/ Nyní vložte prázdné CD/DVD do mechaniky. Když se vám zobrazí "Tvůrce CD/DVD", zavřete jej. Pokud se vám zobrazí nabídka, "Zvolte typ disku", klikněte Ignorovat. Poté najděte v prohlížeči souborů stažený ISO soubor. Své soubory můžete procházet přes nabídku Místa → Domovský adresář v horní části obrazovky. Načež klikněte na soubor ISO pravým tlačítkem myši a vyberte Zapsat na CD/DVD.
5/ Až nyní zahájite instalaci v Terminálu (Ctrl+T) tímto příkazem:

6/ Následuje další příkaz. Desktopové prostředí MATE je již k dispozici v úložišti Ubuntu, takže nemusíte, jako v klasickém Ubuntu již přidávat žádné PPA.

7/ Nakonec budete muset zřejmě zvolit „lightdm“ a „gdm3“, protože tyto příkazy jsou přihlašovací obrazovkou pro vaše nové desktopové prostředí.
8/ Zcela na závěr podle pokynů na obrazovce restartujte systém a na přihlašovací obrazovce se zobrazí více než jedna možnost. Vyberte plochu Mate a začněte používat nové prostředí plochy v Ubuntu 20.04.1 LTS. Tato instalace je velmi složitá a zdlouhavá. Proto doporučuji následující instalaci pomocí USB flash disku.

INSTALACE přes USB flash
Rychlejší a snadnější instalace Ubuntu MAT je určitě přes USB flash disk. Jednoduše, stažený obraz Ubuntu Mate 20.04.1 ISO nakopírovat do USB disku. Pozor, předtím musí být USB flash disk naformátován! Většinou již při zakoupení je tato podmínka splněná.

Nyní přes Terminál jsem zadal příkaz:

Objeví se okno grafického prostředí "Vytvořit spouštěcí disk". V tomto okně vidíte (nahoře), že v mechanice optických disku USB flash je obraz ISO disku.
V dolní sekci okna se automaticky zobrazí cílové médium pro Ubuntu MATE 20.04.1.

Nakonec klikněte na lištu "Vytvořit spouštěcí medium". Instalace Ubuntu MATE 20.04.1 se rozběhne, postupujte podle pokynu v informačních oknech. HODNĚ ZDARU!
Autor: Vícha Květoslav (Kvido)
Zdroj: https://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-mate/focal/daily-live/current

Galerie

Image #28
Kvido říjen 27 2020 433 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.