Blog: Prodloužený víkend na Hukvaldech - Nekecamweb.cz

Blog

Prodloužený víkend na Hukvaldech

K
Kvido Přidáno před 18 dny
Prodloužený víkend na Hukvaldech
O tomto prodlouženém víkendu (5. a 6. července 2021) jsme se vydali s rodinou na Hukvaldy, známé především místem narození hudebního skaladatele Leoše Janáčka. Nebyl jsem tam asi 20 let a překvapilo mě i značné rozšíření pohostinských služeb.
Leoš Janáček odešel z Hukvald v roce 1874 do Prahy a světa. Přesto jezdil na Hukvaldy i s rodinou bezmála padesát let. V roce 1921 zde koupil od vdovy po svém bratru Františkovi dům, v němž je dnes památník na paměť skladatele. Nadace Leoše Janáčka v Brně, nynější majitel památníku, provedla v letech 1999 - 2000 generální opravu domu, která ho upravila do stavu z Janáčkovy doby.
A protože o tomto víkendu bylo velmi pěkné slunečné počasí, vypravili se návštěvníci především do zdejší obory Hukvaldy. Přímo v oboře, pár desítek metrů od přírodního amfiteátru, je nově vybudovaná restaurace, citlivě zasazená do přírodního rázu zdejší obory.
Procházeli jsme s desítkami návštěvníků malebnou lesní promenádou s úžasnou přírodu staletých stromů. Mnohé z nás jistě překvapila postava "havrana" s hulčičkou a velkým, černým zobákem, procházející po promenádě. Byla to velmi hezká vzpomínka na Lišku Bystroušku. Český spisovatel Těsnohlídek dal lišce jméno Bystronožka. Avšak při první publikaci došlo v textu k chybě, podle níž byla přejmenována na Bystrouška, které pak zůstalo.
Postava "havran"
Autor Jiří Srstka mj. uvádí: "Málo známá Janáčkova opera Osud vznikla bezprostředně po jeho první slavné opeře Její pastorkyni, bývá na operních scénách uváděna zřídkakdy, a to zřejmě kvůli prapodivnému ději, který lze těžko inscenačně vyložit tak, aby nepůsobil zmateně, nevysvětlitelně a snad i trochu šíleně."
Představiteli opery jsou matka Míla a její přítel Živný.
Do bytu vchází Mílina matka, která od doby rozchodu Míly se Živným zešílela, zřejmě z důvodu její chorobné lakotnosti. Její duševní nemoc se přítomností Živného ještě stupňuje, neboť se domnívá, že ji návratem k Míle chce připravit o majetek. Pro Mílinu matku je Živný havran, jenž chce ulétnout oknem i s jejími penězi. Matka Míly se za domnělým havranem vrhne, padá z balkonu a strhává sebou i Mílu. Obě umírají. Živný si zoufá a proklíná svůj osud.
Zdroj: https://operaplus.cz/podivuhodny-pribeh-janackovy-opery-osud/
Foto titl.: Jana Jaklová
Kvido červenec 05 2021 3,451 3 komentáře

3 komentáře

Zanechat komentář

H
 • P
  Pexa 2
  Hezké! Ale,lidi je třeba ocenit toho havrana, čiže herce v tom kabátě a masce v třiceti stupních Celsia. Myslím, že je to někdo z lesáků tam z obory Hukvaldy.
  Odpovědět - červenec 07 2021 00:43:59
 • K
  Kvido
  Lidi, pátráme po "havranovi", kdo to organizuje? Díky!!!
  Odpovědět - červenec 17 2021 22:27:53
 • A
  Stanovský Petr
  Dík za málo známá fakta k té opeře Osud.
  A ten "havran" zkusím se optat, mám na Hukvaldech bráchu.
  Odpovědět - červenec 22 2021 22:12:58